Elég hamar kicseréltem az Eclipse 3.3 Europa integrált fejlesztői környezetemet az új verzióra. Hamarabb, mint eredetileg terveztem. Ennek annyi volt az oka, hogy letöltöttem az M6-os release-üket kipróbálásra, és amikor meghalt a rendes fejlesztői környezetem (volt 900 MB telepítve, rendes kis pluginkönyvtár :p ), úgy döntöttem, megspórolom az egész újratöltését, és inkább berakom a Ganymede-be a cuccokat.
Nem mondom, akkor még korai volt egy kicsit (de csak egy kicsit), nem volt (sokkal) nagyobb szívás ott újra összerakni a munkakörnyezetet, mint az Europa-ban lett volna. Mostanra meg már, hogy van végleges 3.4-es változat, nem mennék vissza.
Ami a leghasznosabb újdonság számomra, az a megújult csomagkezelő. Egyrészt az az előnye, hogy nem kell előre eldönteni, hogy én most új csomagot akarok telepíteni, vagy a meglevő csomagokon akarok valamit módosítani (korábban idegesítő volt, amikor a rossz menüpontra kattintottam, és egy percig várhattam, amíg megnézte, hogy mit lehet csinálni), ugyanis két almenüpont helyett egy közös dialógusablakból lehet változtatni két fül között – ezek a fülek tartalmazzák a korábbi funkcionalitást. Legalábbis nagyrészt.
Ami úgy tűnik számomra, hogy hiányzik, az a korábbi változatban Select required nevű gomb a telepítendő csomagok választásánál. Lehet, hogy már nincs rá szükség, mert automatikusan bejelöli (nem vagyok benne egészen biztos, ezért ezt nem merem elítélni). Amiben biztosabb vagyok, az a csomagok eltávolítása. Ezt még egyáltalán nem sikerült az új verzióban véghezvinni.
Ami viszont roppant hasznos új funkcionalitás, az a dropin mappa koncepciója. Ez egy kijelölt mappa, amibe ha bedobunk letöltött csomagokat, akkor azokat a csomagkezelő látja, és a függőségeivel együtt telepíthetőek. Ez nagyon hasznos lehet akkor, ha valami olyan projektet akarunk telepíteni, ami valami miatt nem szerepel az Eclipse csomagkezelőben.
Egy másik apró változás, amivel találkoztam, az az Eclipse pluginek (illetve RAP programok) fejlesztésekor jött elő: bizonyos fájlokat megnyitva az Eclipse nem jön rá, hogy én egy megadott futtatási konfigurációval akarom futtatni egy automatikus futtatás parancs kiadásakor, hanem kézzel kell megjelölni. Az Europaban erre nem találtam alternatív megoldást, de a Ganymede sokkal kevésbé idegesítő. A problémát ugyen nem oldották meg, de legalább megkerülték: első futtatáskor lehet, hogy ki kell választanom a futtatási konfigurációt, de utána megjegyzi, és nyugodtan futtatja úgy is.
Az Eclipse 3.4 lesz Ubuntuhoz is – az Europa nem volt, mert valami ütközött az SWT-ben és az Ubuntuban, és ezt csak az új verzióra javították ki; ezért is van az, hogy még az LTS kiadásban is csak a két éves 3.2 (Callisto) került be. Nem tudom, hogy végül is kijavították-e, mert per pillanat nincs lehetőségem ezt ellenőrizni, de valamikor majd ezt is meg lehet tenni. Ez a probléma egyébként akkor merült fel, amikor Balage a leírásom alapján telepíteni próbálta az [[PHP debug Eclipse PDT-ben|Eclipse PDT-t debuggerrel]].
Apropó PHP debugger: a PDT projekt nincs szinkronizálva az Eclipse kiadásokkal, ebből még nincs hivatalosan kiadott verzió (sem pedig update site). De a dropin megoldás segítségével könnyen telepíthető a rendszerbe, és utána minden gond nélkül megy. A php debugger is szépen megy.
Viszont még egy negatívumról is írnék: az SWT widget-készlet még mindig Carbon-alapú OSX alatt, ami nem jó hír. Java 6-tal nem megy, mert az OSX-en kötelezően 64 bites, míg a Carbon 32. De szerencsére már elkezdődött a Cocoa-alapú változat fejlesztése, ha minden jól megy, a következő kiadásba már be is kerülhet. Ha ez tényleg így lesz, akkor lehet, hogy megint kiadás előtt fogok váltani. De ez majd kiderül. 🙂
Szóval egy hasznos új változatról van szó, nagyon forradalmi változás nincs benne, de megfelelő továbbfejlesztése a népszerű IDE-nek. Úgy gondolom, tele lehet még az előzőekhez hasonló apró változtatásokkal, de ezek felismeréséhez nem használtam eleget a korábbi változatokat, ezért nem kívánok most róla írni. Majd esetleg máskor. Mindenesetre bárki számára javaslom a verziófrissítést, ha nincs túlságosan előrehaladott állapotban egy projektjében, mert akkor kellemetlen lehet a váltás. De érdemesnek érdemes szerintem, nem sok helyen van inkompatibilitás a következő verziókkal. Az egyedüli gond az lehet, ha valami szükséges plugin nem érhető el az új változatban.
De ha valakinek nincs valami nagyon különleges igénye, akkor nyugodtan lehet frissíteni, szépen megy az új Ganymede is.
Egy megjegyzés Eclipse 3.3-hoz ubuntu alatt: Az eclipse.org -ról kigyűjtöttem a 3.3-as eclipse-hez tartozó update site-okat, és azokat beadtam az ubuntu csomagkezelője által felrakott 3.2-es eclipsenek. Egy hosszadalmas letöltés, és pár feleslegessé vált eclipse plugin eltávolítása után már egy 3.3-as eclipse köszön vissza. Tehát fut, sőt, kezdő eclipse felhasználóként is megoldottam 🙂
Ok – ez új információ. És meglehetősen favágás is… Az rendben, hogy működik.
Az nincs rendben, hogy valaki úgy elszúrt valamit, hogy nem merték berakni az Ubuntuba a frissített változatot… De ezen a Ganymede valamikor változtatni fog állítólag – várhatóan a 8.10-re.